Dobré čtení: nudge v evropské praxi

Na chvostu předchozích odkazů k fenoménu nudge neboli behaviorální ekonomie si ještě dovolím odkázat na čerstvou studii o využívání behaviorálních přístupů ve veřejných politikách PDF. Studii před pár dny vypustila Evropská komise, konkrétně její vědecká odnož Joint Research Centre.

Najdete tam jak celkové uchopení oblasti, tak výcucy k jednotlivým zemím – za Česko zatím opt-out dárcovství orgánů a (překvapivě) evidence tržeb.

Tento týden k tomu proběhla konference. JRC má k tématu širší programa aktivit a starší publikace. Řadu svých sexy aktivit typu policy design a nudge zabalilo do sexy balíčku pod hlavičkou EU policy lab, kde občas pouští na svět i pracovní výstupy a blogy. Pro mnohé to bude svítání na lepší časy, kdy Komise bude i apoštolem novějších přístupů k řešení veřejněpolitických problémů…

Krom tohoto praktického výstupu se mi mezitím dostala do rukou prezentace z akce Světové banky k „druhému proudu“ behaviorálních pozantků. Tím se myslí základ našich behaviorálních vzorců v kulturních normách – až k tomu, jestli klasické příklady z teorie her fungují jinak mezi příslušníky vyšších a nižších indických kast.

(Evropský a navíc souhrnný a aktuální pohled na stav využití behaviorálních poznatků nabízí tento review esej německého akademika Philippa Hackera, napsaný v reakci na knížku Nudge and the Law: A European Perspective, která se na fenomén nudge kouká více právnicky.)

Zajímavá v tomto kontextu bude i knížka Inside the Nudge Unit, příběh britského Behavioural Insights Team. Autorem je zakladatel této „special unit“ britské státní správy David Halpern. Doplnil jsem ji na seznam zajímavých nových knížek, na které se chystám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *