Dobré čtení předvelikonoční: meritokracie, průzkumy, trendy

Screen Shot 2016-03-22 at 23.52.02

Byrokracie je žhavá

Chris Blattman odkazuje na studii shrnující stav ekonomického vědění (často postaveného na experimentech) o byrokracii. Letmé přečtení dává naději, že se ekonomové začínají zajímat o poznání skutečných institucí a jejich provozu, a že v mracích literatury o veřejné správy našli něco, co jsou ochotni využít.

Služebníkem za zkoušku

The Economist shrnuje poznatky o tom, jak meritokracie ve veřejné správě přispívá k dobrému vládnutí…

 The researchers estimate that if every region were as meritocratic as Baden-Württemberg, in Germany, EU governments could save €13 billion-20 billion ($14 billion-22 billion) a year. Separate work by Peter Evans and James Rauch, of the universities of California Berkeley and San Diego respectively, finds that in poorer countries meritocratic hiring and promotion are associated with faster growth.

… a upozorňuje, že meritokracie má různé rozměry a některé kroky, které k ní na první pohled vedou, s ní nemají moc společného…

But some countries make the elementary mistake of setting a silly test. It is not obvious why applicants in Spain, for example, have to memorise swathes of the legal code; nor why Indian candidates must know which ancient kingdom was associated with the life of the Buddha.

To celé v kontextu, kde státní správy často ve snaze ušetřit škrtají prostředky na platy, propouštějí lidi – ale, podle Economistu, málo přemýšlejí o tom, jak nabrat ty správné lidi, kteří zvládnou práci úředníků pro současný svět.

Díky @jiri_nantl za tip.

Jak pochopit problém nepřesnosti průzkumů snadno a rychle

Tohle je jako videohra – zkuste si to!

Svět podle Deloitte

Pokud si potrpíte na všeobjímající, širokým štětcem a s velkou sebedůvěrou malované obrazy budoucích světů, projekt Deloitte Government 2020 je pro vás. Najdete tam trendy, zdroje změn, mega-změny, robotické asistenty učitelů, internet věcí v obraně a podobné věci.

 

1 komentář u „Dobré čtení předvelikonoční: meritokracie, průzkumy, trendy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *